Więcej informacji
Szybki kontakt
Nasza konsultantka jest dostępna 24h w celu udzielenia informacji o naszej ofercie wycieczek w Peru
Napisz, a my oddzwonimy
wyślij

Tel. 0-71 336 51 28

Kom. 0 607 32 20 35

Tagi strony

Klimat

 

             Klimat w Peru ma tylko dwie pory: porę deszczową i porę suchą, jednak w dużej mierze to ukształtowanie terenu decyduje o temperaturze i warunkach atmosferycznych. W Peru wyróżnić można 3 pasy (wybrzeże, góry i puszcze) - w każdym z tych rejonów pogoda jest zupełnie inna, dyktowana przede wszystkim wysokością nad poziomem morza i wpływem zimnego Prądu Peruwiańskiego. Niezależnie od inaczej przebiegających w różnych latach sezonów deszczowych i suchych w pasie wybrzeża dominuje klimat pustynny.

 

Pora deszczowa:

             Jest to najbardziej wilgotna pora roku, trwa od września do kwietnia. Drogi i szlaki w Andach stają się nieprzejezdne, z kolei na wybrzeżu jest gorąco i sucho, a plaże zapełniają się mieszkańcami miast i turystami. Na plażach w północnym Peru, w pobliżu granicy z Ekwadorem są takie temperatury, że można korzystać z kąpieli wodnych i słonecznych przez cały rok. Na zachodnich zboczach Andów jest sucho i gorąco, ale już w wysokich górach panują temperatury umiarkowane, zwykle poranki są suche, ale po południami może padać deszcz, a Andy bardzo często nikną w chmurach. Nizina Amazonki, objęta wilgotnym klimatem równikowym trapiona jest ulewnymi deszczami (zwłaszcza od stycznia do marca).

Pora sucha:

           Od maja do października jest chłodniej i bardziej sucho, są to idealne miesiące na zwiedzanie większości obszaru Peru. W tym czasie można się wspinać i wędrować po górach a krystalicznie czyste powietrze gwarantuje wspaniałe widoki. Jednak dobowe wahania temperatur są bardzo wysokie, a nocami zdarzają się przymrozki. W Nizinie Amazonki choć drobny deszczyk może pojawić się niemal codziennie – większych opadów nie ma całymi tygodniami. A średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą od 23°C do 32 °C. Jedynie Lima w tym okresie okrywa się szara mgłą i garuą (lekka mżawka), a wysoka wilgotność powoduje, że dni i noce stają się chłodne.

 

Kiedy podróżować??

          Do Peru można przyjeżdżać przez cały rok ze względu na różnorodność stref klimatycznych. Jedynie w styczniu, lutym i marcu można trafić na obfite deszcze w górach i puszczy Amazońskiej, co ma także swoje plusy – daje szanse na zagłębienie się w odleglejsze tereny dżungli. Najlepszym jednak okresem do podróżowania po Peru wydaje się być pora sucha, trwająca od maja do września. Jest ona gwarancją pięknej pogody w Andach, a także na Nizinie Amazonki. Na wybrzeżu i na zachodnich zboczach Andów ciepło i sucho jest przez cały rok. No i o czym należy pamiętać - każdego roku następują małe zmiany i przesunięcia w porach deszczowej i suchej.

WsteczStrona Główna Drukuj
Wycieczki Peru Polski Związek Organizatorów Turystyki - Polish Tour Operators Association
copyright Unique Moments 2007-2014